17.01.2018

Sekretariatskommuner

For hvert af de 20 lokale naturråd er der udpeget en kommune, som varetager sekretariatsbetjeningen.

Område 1. Brønderslev, Frederikshavn, Hjørring, Jammerbugt, Læsø

Sekretariatskommune: Hjørring

Kontaktperson: Margrethe Hejlskov, mkh@hjoerring.dk

 

Område 2. Morsø, Thisted

Sekretariatskommune: Thisted

Kontaktperson: Dorthea Albrechtsen, da@thisted.dk

 

Område 3. Aalborg, Mariagerfjord, Rebild, Vesthimmerland

Sekretariatskommune: Aalborg

Kontaktperson: Erik Thomsen, erik.thomsen@aalborg.dk

 

Område 4. Holstebro, Lemvig, Skive, Struer

Sekretariatskommune: Holstebro

Kontaktperson: Bo Boysen Larsen, bo.boysen.larsen@holstebro.dk

 

Område 5. Favrskov, Norddjurs, Randers, Syddjurs

Sekretariatskommune: Syddjurs

Kontaktperson: Hanne Henriksen, hah@syddjurs.dk

 

Område 6. Herning, Ikast-Brande, Ringkøbing-Skjern, Viborg

Sekretariatskommune: Ikast-Brande

Kontaktperson: Anne Jul Kristensen, ajkri@ikast-brande.dk

 

Område 7. Esbjerg, Fanø, Tønder, Varde

Sekretariatskommune: Esbjerg

Kontaktperson: Astrid Moltke Jordt, asjor@esbjergkommune.dk

 

 Område 8. Aabenraa, Sønderborg

Sekretariatskommune: Aabenraa

Kontaktperson: Lonnie Jessen, lj@aabenraa.dk

 

Område 9. Aarhus, Hedensted, Horsens, Odder, Samsø, Silkeborg, Skanderborg

Sekretariatskommune: Aarhus

Kontaktperson: Iben S. Knudsen, ibkn@aarhus.dk

 

Område 10. Billund, Fredericia, Haderslev, Kolding, Middelfart, Vejen, Vejle

Sekretariatskommune: Vejle Kommune (fagligt ansvar)/ Kolding Kommune (administrativt ansvar)

Kontaktperson: Marianne Bjerre, Vejle Kommune, marbj@vejle.dk og Inger Birkebæk Madsen, Kolding Kommune, inbm@kolding.dk.

 

Område 11. Assens, Faaborg-Midtfyn, Kerteminde, Langeland, Nordfyn, Nyborg, Odense, Svendborg, Ærø

Sekretariatskommune: Faaborg-Midtfyn

Kontaktperson: Jens Aamand Kristensen, jenak@fmk.dk

 

Område 12. Allerød, Egedal, Furesø, Gentofte, Gladsaxe, Hørsholm, Lyngby-Taarbæk, Rudersdal

Sekretariatskommune: Rudersdal

Kontaktperson: Stig Englund, ste@rudersdal.dk

 

Område 13. Albertslund, Ballerup, Glostrup, Herlev, Høje-Taastrup, Ishøj, Vallensbæk

Sekretariatskommune: Høje-Taastrup

Kontaktperson: Arne Schøller Larsen, ArneLar@htk.dk 

 

Område 14. Brøndby, Dragør, Frederiksberg, Hvidovre, København, Rødovre, Tårnby

Sekretariatskommune: Tårnby

Kontaktperson: Anette Petersen, abp.tf@taarnby.dk

 

Område 15. Fredensborg, Frederikssund, Gribskov, Halsnæs, Helsingør, Hillerød

Sekretariatskommune: Halsnæs

Kontaktperson: Mette Thornholm, metho@halsnaes.dk

 

Område 16. Holbæk, Kalundborg, Odsherred, Slagelse, Sorø

Sekretariatskommune: Odsherred

Kontaktperson: Ditte Gammeltoft, ditga@odsherred.dk

 

Område 17. Faxe, Næstved, Ringsted, Stevns, Vordingborg

Sekretariatskommune:  Faxe

Kontaktperson: Anne Etzerodt, aplan@faxekommune.dk

 

Område 18. Greve, Køge, Lejre, Roskilde, Solrød

Sekretariatskommune: Lejre

Kontaktperson: Nicolaj Lindeborgh, nlin@lejre.dk

 

Område 19. Guldborgsund, Lolland

Sekretariatskommune: Lolland

Kontaktperson: Regitze Lassen, relas@lolland.dk

 

Område 20. Bornholm

Sekretariatskommune: Bornholm

Kontaktperson: Katrine Høst, katrine.hoest@brk.dk